poniedziałek, 25 lutego 2013


Stworzenie świata według Wikingów

Na samym początku byłla tylko lodowa otchłań. Pewnego dnia z topniejącego lodu narodził się gigant Ymir i krowa Audhumla. Gdy Ymir zapadł w sen, a jego ciało parowało, wówczas zrodzili się nowi giganci i pierwsi ludzie. W tym samym czasie krowa Audhumla, zlizując lód, uwolniła przodka bogów, Buriego. W późniejszych czasach, wnukowie Buriego, Odyn, Wili i We, zabili Ymira i innych gigantów, a z jego ciała stworzyli morza, lądy, niebo i góry.

*******************************************************************

Wikingowie wierzyli, że jesion tworzy środek świata. Jego korzenie ochraniały podziemny świat, górne gałęzie tworzyły strefę bogów, a między nimi znajdował się świat ludzi. Wiewiórka wdrapywała się na to drzewo i schodziła po nim. Była bowiem posłańcem, który przekazywał wiadomości do orła siedzącego na gałęziach i do węża ukrytego między korzeniami jesionu.

Stworzenie świata według mitologii hinduskiej

W mitologii hinduskiej stworzenie świata jest bardzo tajemniczą historią. Kilka opowiadań próbuje je wyjaśnić.

Z jednego z tych opowiadań dowiadujmy się, że na samym początku była tylko woda,bezkresna, płynna przestrzeń. Z tej wody i z woli boga narodziło się złote jajko, które pływało po powierzchni wody przez rok. W końcu wykluł się z niego bóg Pradżapati, który będzie później mylony z Wisznu, bądź z Brahmą. Pradżapati wywoływał elementy świata, a one powstawały: niebo, ziemia, góry, morza, demony, bogowie, pory roku...

A gdyby tak świat powstał ze snu? O tym opowiada inny mit. Pewnego razu Winszu spał rozłożony na ciele olbrzymiego węża Ananta wychylającego się z ocanu. W tym samym czasie jego żna Szri masowała mu stopy. Winszu przyśnił się świat, który miał powstać. Gdy się obudził, zauważył zdziwiony, że na jego pępku zakwitł lotos! Następnie kwiat się otworzył i wyszedł z niego Brahma. Był on ojcem wszystkich stworzeń, które miały się narodzić. Ich matką była zaś bogini Saraswati. Napisane jest, że Brahma ponwnie tworzy świat co 4 320 000 000 lat!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.