wtorek, 28 maja 2013

Impresjonizm


Impresjonizm (łac. impressio 'odbicie', 'wrażenie') – nurt w sztuce europejskiej XIX w. 
Cechą impresjonizmu było dążenie do oddania zmysłowych, ulotnych momentów – "złapania uciekających chwil". Nazwa kierunku pochodzi od tytułu obrazu Claude'a Moneta Impresja, wschód słońca.



poniedziałek, 20 maja 2013

Śląskie zwyczaje w moim domu...

Przedstawiam pracę  Waszej koleżanki Karoliny z klasy IV, która swoim opowiadaniem o zwyczajach śląskich zdobyła pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Pszczynie:






                        „ŚLĄSKIE ZWYCZAJE W MOIM DOMU ''


  Zgłosiłach sie do Wos na tyn konkurs , bo czuja sie ślonzoczkom , choć za wiela po ślonsku niy umia godać .W szkole go nie uczom , a mogliby .Ta naszo gwara jest tako fajno . Niekiere słowa jak się godo , to sie można nowet pośmioć bo tak śmiysznie brzmiom .

  U nos w doma niy godo sie na co dziyń po ślonsku ino po polsku . Byda musiała iść do starki co by mi pomogła , bo dużo słow po ślonsku jeszcze niy rozumia , a  łona to godo po ślonsku ze starzikiem od rana do wieczora .Czynsto mi też opowiado jak to pierwyj było .
  
Moja familijo miyszko na Ślonsku (przede wszystkim w Mizerowie i Suszcu ) od dowiyn downa .Wszyscy moi krewnioki  (poza starkom ze strony tatulka ) som ślonzokami . Jo sie nazywom Karolina , moja mamulka to  Beata , a tatulek Marcin. Mom tyż młodszo siostra Natalka . Żyjom tyż moi starziki i jedna oma . Jest tyż dużo ciotek i ujkow . Mom dopiyro 11 rokow , ale co pamiyntom to trocha zwyczajow ślonskich obchodzymy w moi chałpie .
  
W styczniu jest dziyń starki i starzika , no i omy . Dowomy im z siosrtrom jakiś kwiotki , abo bombony , a  za to oni nom dowajom maszkiety .
  
Tłosty Czwortek to kreple . Trza ich wiela zjeś , co by na bezrok  mieć dostatek .
  
W popielec idymy do kościoła , co by nom ksiynżoszek na czole zrobił krziżyk . Niy jy się wtedy miynsa , ino wodzionka , abo jakiś postne jodło jak : tomaty , szałot , jajca , abo kiszka z ziymiokami .Może tyż być maślonka ,  abo śledzie  bo starzikowi fest smakujom .
  
Piyrwszy dziyń wiosny chodzymy ze szkoły nad Pszczynke spolic a potym utopić marzanne . Na zot  idymy ze śpiywem i kolorowym goikiem (przede wszystkim bajtle z przedszkola  , na czele z mojom siostrom ), co by zima już poszła do morza , a prziszła wiosna .
  
Jak prawdziwi Ślonzoki nie obchodzymy imiynin , bo  u nos sie godo że to yno ''gorole '' obchodzom.  U nos jak  u prawdziwych ślonzokow obchodzymy yno urodziny .  No ale moja starka od strony tatulka niy jest z tond ,  przez co jak jest starzika Józefa (od niyj ślubnego ) , to zawsze idymy do niego na bonkawa i jakoś zista  .
  
W czasie postu co piontek je zakaz na miynso , jusz niy wspomna o Wiylkim Tydniu .
  
W Niydziela Palmowo świyncymy palmy , ino niy taki ze sklepu , kupne . My robiymy sami z wajmudla ,  kokoczki , kocianek , trowy trzcinowej i świyntojonkow .
  
  Świynta Wiylkanocne to świynconka , w kierej musi być baranek z zistowego ciasta , woszt , wyndzonka  i kroszonki kiere sama robia w sobota rano . Trza tyż dać sol , pieprz , chlyb i masło . Wieczor we Wiylko Sobota mamulka idzie do kościoła poświyncić woda i ogiyń.
Co by na Wiylkanoc dostać od zajonca prezynt to trza se nojprzod zrobić w zagrodzie gniozdo z siana , abo słomy . Potem w Niydziela Wiylkanocno po śniodaniu idymy go dopiyro szukać.
W śmiyrgust , czyli lony pyndziałek zawsze rano tatulek budzi nos przez poloci wodom . Potem po kościele i śniodaniu chodza z siostrom do starzikow , co by ich poloć . Zawsze godomy taki wierszyk:
 ''Prziszli my tu po śmiyrguście , ale nos tu nie  odpuśćcie . 
Kupa jajec równo zdzielcie,mocie w piecu gynś , dejcie nom tyż kyns .
 A pod piecym drugo , ale jeszcze chudo ''. 
Dostowomy za to kroszonki , abo  bombony . W Niydziela Wiylkanocno , jak jeszcze żyli opa  to z palmy robili krziżyki i rozkłodali na  4 rogi pola . Terozki jusz tego niy robiymy , bo i pola niy ma .
  
W maju obchodzymy Zielone Świontki – polymy ogniska . A w ostatnio niydziela maja starzik zawsze jedzie do Piekor na ponć .
  
U nos w doma jest tyż tak  ,że niy wolno się kompać w stowkach , ani basynach przed 24 czyrwca , czyli przed  św. Janem .
  
W lipcu momy w parafi łodpust . Nojpiyrw trza  iść do kościoła na msza , a  dopiyro potem na rozpust , czyli pod budy . Kupujymy futermeloki , zozwor i inne maszkiety . Na szczelnicy tatulek z luftbiksy szczylo do kwiotkow , abo pompanych luftbalonow .
Kiej żech szła piyrwszy roz do szkoy , to dostałach od mamulki i starki po tycie z maszkietami , co by mi osłodzić , że mi się skończyła laba .

  We wrzyśniu jak już na polach jest wszystko pozbiyrane , to idzie sie do kościoła na  żniwne . Z zebranych plonow robi sie zapasy na zime . Owoce i jarziny zaprawiomy do krałzof , a bioło kapusta kiszymy w glinianych bonclokach. Najpiyrw trza jom pokronżać , a potym wkłodać ciasno do boncloka z prziprawami i solom i deptać po bosoku . Teraz jusz i niy trza tak dużo , to się niy depto , ino ubijo rynkom w małym glinioku.  
  
W listopodzie chodzymy po cmyntorzach , świycymy świyczki i spominomy tych umrzikow kierych jusz z nami ni ma . U nos  , jak kieryś jest chory  , to sie godo  , że jak przezyje listopod to jusz bydzie dobrze . Na koniec miesionca som Andzejki i loni woskiym . Można tysz oszkrobać jabko i oszkrabiny ciepać na ziymia i patrzeć jako zrobi sie litera . Bydzie to piyrwszo litera imiynia kawalera .         
  W grudniu jeżdżymy codziynnie na roraty i czekomy na narodzyni  Ponboczka . 
  Jak przijdzie 4 grudnia to je impreza .  Tatulek ,  jak kożdy  górnik mo wolne od roboty . Zawsze jedzie na suma do kościoła . Potem jest obiot (rolady , kluski i modro kapusta ).Po połedniu zawsze ktoś przichodzi i se maszkiecom kołocz , abo zista i popijajom gorzołke . Ale to wszystko z umiarym, bo na drugi dziyń trza iść na szychta .
Mikołaja obchodzymy 6 grudnia . Przichodzi do dom z diobłem i aniołem . Nie obydzie się bez żykanio .
  
Na Wilijo robiymy pierniki i makowki , ale do mie to najważniyjsze som te makowki . Starka robi tysz moczka . Niy momy 12 potraw jak inni , ale musi być: smarzony karp , śledzie , kapusta z grzibami , ziymioki i kompot z suszek . I trza pamiyntać  , co by być grzecznym w Wilijo , bo jako Wilijo , taki cały bezrok . Trza mieć tysz oddane wszystki dłogi , co by ich nie było na bezrok . A pod choinka prezynty przinosi Dzieciontko . Jak zasiadomy do wieczerzy , to tatulek otwiyro okno i mogymy pod choinke zajrzeć dopiyro po kolacji .Bo musza pedzieć , że u nos w doma niy wolno  odchodzić od wilijnego stoła .Trza se wszystko tak porychtować , co by niczego niy brakło i nikt niy musioł odchodzić .Ale po całym dniu o pustym brzuchu , to kożdy yno zaglondo , co by jeszcze szkrobnońć ze stoła .Jo to yno czekom kiedy byda se mogła pomaszkiecić makowek . Po wieczerzy jak mamulka wszystko posranio , to  wszyscy siadomy i nojmłodszy z rodziny , czyli u nos moja siostra wyciongo prezynty . Ale zawsze jest troche stracha , bo nikt niy chce dostać wynglo . Śpiywomy tysz kolyndy , a jo przigrywom na organach .
  
Właśnie taki tradycje som u mie w doma . Acha , była bych zapomniała . Moi starziki należom do zespołu wiejskigo ''Mizerowianie ''.Majom fajne stroje ślonsie ziemi Pszczyńskij . Jeżdżom  , a jo czasym z nimi ,  na byle jaki konkursy i śpiywajom nie ino po ślonsku . Czasym moga ich posłochać z płyty , bo tysz se takom nagrali . Nie wszystko rozumia co śpiywajom , ale jest fajnie . Jak mamulka opowiado z tatulkiem , albo starziki  ,jak to było za ich czasow to jeszcze bardziyj  mi się  podobo . Siedza se kaś z boku i słochom  jak starzik z kolegami rozebrali somsiadowi na sylwestra woz od siana , taki drabiniok i złożyli mu go na stodole . Abo jak tatulek wynosił bramy od somsiadow. Jak ich tak słochom , to się ich pytom o niekiere słowa , bo ich niy rozumia , a oni  się śmiejom ,  że pryndzyj bych się dogodała z Anglikiem niż ze Ślonzokiem . Na pewno coś w tym jest , bo  angielskigo w szkole uczom , a ślonskigo to niystety niy .   





niedziela, 19 maja 2013

Stara Muzyka 4

DKA - Daniel Kaczmarczyk Polski raper. Największymi sukcesami cieszył się po wydani pierwszych płyt : Debiut, Król Aniołów czy stawiam sobie pomnik. Na których znajdowały się takie przeboje jak : Jak by to było, Król Aniołów czy Wybacz.http://www.youtube.com/watch?v=V1ouxQPJn74

Koala



Koala (Phascolarctos cinereus) – gatunek torbacza z rodziny koalowatych, nadrzewne zwierzę roślinożerne, zamieszkujące wschodnią Australię. Koala schodzi na ziemię tylko po to, by przejść na kolejne drzewo. Żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic. Jest jedynym współcześnie żyjącym przedstawicielem rodzaju Phascolarctos.
wymiary: 60–85 cm
masa ciała: 8–15 kg
okres godowy grudzień-marzec (na półkuli południowej jest wówczas lato)
ciąża: 25–35 dni
liczba młodych: 1 młode raz na 2 lata
dojrzałość płciowa: samce 3–4 lata, samice 2–3 lata
długość życia: 15–20 lat
Od 1927 r. koala jest objęty całkowitą ochroną.
Źródło : Wikipedia.org oraz Grafika Google

wtorek, 14 maja 2013

Takie słodkie, a lubią się bić...

Takie słodkie, a lubią się bić...

Postanowiłam dzisiaj zacząć pisać o zwierzętach, niekoniecznie z Afryki. Przenosimy się dzisiaj w klimaty Australi. Nawet pięciolatek wie, że chlubą Australi są kangury. Dlatego serię o zwierzętach rozpoczynamy od naszego poczciwego kangura.

On chyba mówi: Przytul mnie...

KANGUR- Kangury są zwierzętami wyłącznie roślinożernymi. Żywią się liśćmi, pędami traw, ziołami, nierzadko pasąc się razem ze zwierzętami hodowlanymi (owce, bydło). W niewoli zjadają również owoce. Żerują od zmierzchu do świtu, a w ciągu dnia śpią lub odpoczywają chowając się w cieniu drzew lub wykopując zagłębienia w ziemi. Pasący się kangur skubie trawę w pozycji siedzącej podpierając się ogonem. Po jedzeniu kładzie się na ziemi, wyciągając tylne nogi na bok, co ma znaczenie obronne – pozwala natychmiast zerwać się i uciec. Całkowicie wyprostowany osiąga ponad 2 m, przy wadze ponad 60 kg, maksymalnie do 90 kg. Przeciętna długość ciała wynosi 1,5-1,8 m, ogona 95-120 cm. Samica jest zwykle mniejsza – 40 kg masy ciała i 85-120 cm długości, ogon 75 cm.        

Takie słodkie, a lubią się bić...

 

            




poniedziałek, 13 maja 2013

Ojczyzna Polszczyzna (dla Nas) Prościzna

Załoga bloga niech dowie się
walczyły dziś w O - P
Hanna S. i Hiacynta G.
13 ekip zostało w tle,
one point zadecydował, że
jest II miejsce i nie jest źle,
bo to nie matematyka ani muzyka,
pokazały, że nie ma przed nimi
tajemnic języka,
frazeologia - prosta rzecz,
ortografia - to pryszcz jest,
żadne zadanie Ich nie zaskoczy,
wyzwaniu patrzą prosto w oczy,
dziś pokazały wszystkim, że 
dobrze wyszkolił ich Master JP,
jest dzień radości - cieszmy się!!!
Pozdrawiam Wszystkich
Kółko P(e)

niedziela, 12 maja 2013

Sport

Barcelona mistrzem Hiszpanii jeśli chodzi o rywalizacje z Realem to go zdeklasowali jednak drużyna ze stolicy Hiszpanii odegrała się w koszykówce pokonując Dumę Katalonii w półfinale Euroligi. Vive już za niedługo także zmierzy się z Barceloną tylko że w piłce ręcznej. Alex Ferguson nie jest już trenerem manchesteru united po 26 sezonach. Jose Mourinho prawdopodobnie też odejdzie lecz nie na emeryturę tylko do jakiegoś innego klubu o to film który gdyby zobaczył może został by w Realu Mou zostań

sobota, 11 maja 2013

Stara Muzyka 3

Paweł Kukiz urodzony w 1963 roku były wokalista zespołu piersi obecnie występujący solowo znany także ze współpracy z Borysewiczem z którym nagrał Bo Tutaj Jest Jak Jest oto linkhttp://www.youtube.com/watch?v=Zl29MlZJMhE

piątek, 10 maja 2013

Stara Muzyka 2

Varius Manx polski zespół popowy, rockowy oraz soft rockowy. Pierwszą i moją ulubioną wokalistką zespołu była Anita Lipnicka w czasie gdy ona użyczała swojego głosu Manx odnosiło największą popularność. Ogromną popularność zespołowi przyniosły soundtracki z  filmu Młode Wilki między innymi piosenki : Zabij Mnie oraz Pocałuj Noc oto Link do Pocałuj Noc                                                              Pocałuj Noc :D

czwartek, 9 maja 2013

Stara Muzyka 1

Od dziś czyli od dnia 09.05.13r będę   prowadził serie stara muzyka oto pierwsza odsłona
Marek Grechuta urodzony 10.12.45 w Zamościu Polski muzyk wykonujący rodzaj muzyki zwaną poezją śpiewaną niestety już go z nami nie ma... Jego największym przebojem jest piosenka Dni których nie znamy lub Nie dokazuj ten artysta zrobił dużo dla polskiej muzyki wg wielu najlepszy polski muzyk w historii oto link do Dni Których Nie Znamy:
http://www.youtube.com/watch?v=oG6pEolAKm8

wtorek, 7 maja 2013

Ciekawostki 3 B)))

Dobry wieczór,
dzisiaj zrobię "notatkę" na temat: "Papugi i papużki faliste".

*  Papugi są kolorowymi ptakami o zakrzywionych dziobach, służących do jedzenia owoców i pestek oraz rozłupywania orzechów. Są one bardzo hałaśliwe i żyją najczęściej w tropikalnych lasach deszczowych.

* Papugi mają łapy zakończone dwoma palcami przednimi oraz dwoma tylnymi, co pozwala im na chwytanie gałęzi i trzymanie pożywienia.

* Istnieje około 330 gatunków papug podzielonych na trzy główne grupy:
- papugi właściwe,
- kakadu,
- lory.

* Połowa gatunków papug, w tym ary, amazonki oraz papugi długoogonowe , zamieszkują Amerykę Łacińską.

* Papugi są dobrze znane ze względu na naśladowanie ludzkich głosów. Niektóre mają zasób 300 lub więcej słów.



Na koniec obrazeczek:

 Niebiesko-żółte ary
           z Puszczy Amazońskiej były
           zbyt często łapane do celów 
           handlowych i dlatego obecnie
           są one rzadkością.
          ======>======>======>

                     







I JESZCZE RAZ TO SAMO...

Dzisiaj znowu chciałabym co nieco napisać o tej mojej poezji... Około miesiąca temu odbywał się kolejny konkurs. Tym razem powiatowy, a jego myślą przewodnią była "niezapominajka". polegał on na tym, żeby w postaci wiersza opisać "miejsce, do którego zawsze chętnie wracam." I pewnie znowu nie napisałabym nic, gdyby nie to, że na KÓŁKU MŁODEGO ARTYSTY wszyscy mieli stworzyć pracę na dowolny konkurs, a pani Ola przypomniała i zachęciła mnie do właśnie tego. Myślałam przez całą godzinę i w końcu wystrugałam coś takiego:

Zawsze chętnie będę wracać,
Ile da się - drogę skracać,
Do miejsca ukochanego,
Przeze mnie odwiedzanego.
Pięknie ptaki tam śpiewają,
Kwiaty ślicznie zakwitają.
Wiecznie słońce też przygrzewa,
Zadowala wszystkie drzewa.
Płynie długa, kręta rzeka,
Wiele niespodzianek czeka.
Kwitną niezapominajki,
Co opowiadają bajki
Szumiąc we wiosennym wietrze,
Mówią, które są najlepsze.
Wylegując się w gorącu
I opalając na słońcu,
Połyskują swym walorem,
Pięknym, błękitnym kolorem.
Miejsce to opływa w śpiewie,
Czy istnieje - sama nie wiem...

Wiersz został wysłany, a ja kompletnie zapomniałam o całym konkursie. Dopiero dziś, gdy spotkałam się z panią Olą, ku mojemu zdziwieniu, powiedziała mi, że dostałam wyróżnienie w powiatowym konkursie "niezapominajka". Z początku za nic nie mogłam pojąć o co chodzi pani Oli, ale zaraz sobie przypomniałam. :D

:) END :)

(Aha, tamtego dnia kiedy pisałam ten wiersz, Patrycja (na blogu Patrycja Nowak) doradziła mi, żebym założyła sobie teczkę z wszystkimi moimi "dziełami". Od tej pory, kolekcjonuję także moje wytwory poezji...)  :D

No, teraz -  :) END :)

środa, 1 maja 2013

Sztuka

Dzisiaj o dwóch, i jednych z ulubionych, malarzy - akurat z Hiszpanii  - Pablu Picassie i Salvadorze Dalim. Obaj zaliczani do wybitnych twórców XX w.

Picasso jest współtwórcą kierunku zwanego kubizm (od słowa cubus - kostka, sześcian). Kubizm star się uprościć rysunek i odrzuca perspektywę. Zresztą, charakterystyczne geometryczne kształty widać na  każdym obrazie kubistycznym.

Pablo Picasso
Pablo Picasso Trzech muzyków




Dali tworzył w kierunku zwanym surrealizm (nadrealizm) - kierunek ten w sztuce ma burzyć logiczny porządek rzeczywistości. Obrazy są jak wyjęte z czyjejś fantazji, z pogranicza snu i jawy. To tak, jakbyście chcieli odmalować swój sen (oby nie koszmar ;-))

Salvador Dali
Salvador Dali Trwałość pamięci



Kończąc, abyście pamiętali, że każdy może być artystą i w swój sposób widzieć świat... (moim zdaniem trafnie ktoś to przekazał...)